חסן נסראללה ו״חיזבאללה״ בוחנים את ישראל, ומותחים את החבל / יאיר נבות

חשוב להבין משהו – חסן נסראללה ו״חיזבאללה״ בוחנים את ישראל, ומותחים את החבל. סביר להניח שלא החיזבאללה עצמו שיגר את 25 הרקטות לעבר הצפון אחה״צ, אלא ארגונים אחרים – אולי פלשתינים, אולי החמאס. אבל כל זה נעשה ביוזמתו, בהוראתו ובעידודו של החיזבאללה ובידיעת טהרן.

המהלך הזה מחושב כולו – אלו מצד אחד המטחים הכבדים ביותר לעבר הצפון מאז מלחמת לבמון השנייה לפני כמעט 17 שנה, אך מצד שני הם מבוצעים לא על ידי הארגון עצמו. נסראללה לא טיפש – הוא עוקב מקרוב אחרי מה שמתרחש בישראל, והוא מזהה את החולשה של הממשלה הנוכחית והעומד בראשה.

אי אפשר להימנע מהערכה שהוא, בראייתו ומהזווית שלו, מזהה ישראל חלשה יותר פנימית, מקוטבת יותר, עם הנהגה בעייתית, מפוחדת, תזיתית וחסרת ניסיון. ולכן הוא מעז לפעול כמו שהוא פועל. בנוסף אי אפשר שלא לנתח את ההתפתחויות בהקשר הרחב שלהן – האירועים בהר הבית ובשטחים, הנפיצות הגבוהה בשטחים והתקיפות המתגברות של ישראל בסוריה בשבוע האחרון בעקבות חדירת מחבל ה״חיזבאללה״ לעומק ישראל (עוד מהלך מלא תעוזה של הארגון השיעי) – כל אלה דוחפות את הארגון השיעי להגביה את גובה ההימור אם תרצו. בהחלט ייתכן שהוא מעריך שישראל בהנהגת נתניהו לא תעז לשבור את הכלים ולהגיב בעוצמה.

כך או כך – האופן שבו מתפקדת הממשלה הנוכחית, או למעשה לא מתפקדת, העובדה שרה״מ לא מכנס את הקבינט הבטחוני מזה חודשיים (הערב הוא צפוי סוף סוף להתכנס), העובדה שיש סוג של נתק בין רה״מ לשר הביטחון שלו – שעדיין לא יודע אם הוא מפוטר או לא – העובדה שהממשלה נראית כמי שנעה ממשבר אחד למשנהו – כל אלה במשולב מחזקים אצל אוייבי ישראל, בביירות, טהרן, דמשק ועזה, את התחושה שישראל חלשה ופגיעה, ושאינה מסוגלת, גם אם תרצה, להוכיח כושר עמידה והתלכדות מול מטרה משותפת. ואסור לזלזל בזה.

המשמעות היא שבגלל ההתנהלות הזו של רה״מ הנוכחי, וממשלתו המופרעת, נפגע קשות כושר ההרתעה של ישראל מול אוייביה. ולכן מרשה לעצמו החיזבאללה כעת לבחון את ישראל ולהעמיד את ממשלת נתניהו בדילמה מאוד גדולה, שבנסיבות מסויימות עלולה להוביל את ישראל ולבנון למלחמה הרסנית בטווח הזמן הקצר.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *